Čo je SM systém?

SM systém spája rehabilitačnú liečbu s prevenciou, regeneráciou a kondičným tréningom v jednotnom metodickom postupe. Autorom je bývalý športovec a renomovaný český lekár MUDr. Richard Smíšek. SM systém vychádza z dôkladného anatomického poznania a klinických štúdii. Pomenovanie SM systém znamená - stabilizáciu a mobilitu. Cvičenia stabilizujú telo (chrbticu) a zároveň vytvárajú pohyb - mobilitu.

Metóda SM systém sa vyvíja viac ako 30 rokov. Už 25 rokov sa používa v klinickej praxi u pacientov s bolesťami chrbtice, s akútnym vyklenutím disku (platničky) a skoliózou. Využívajú ju aj vrcholoví športovci na zlepšenie výkonu a predchádzanie preťaženiu a degenerácii chrbtice a veľkých kĺbov. Cvičenie má tiež veľký význam pri prevencii a liečbe porúch veľkých kĺbov (bedrový, kolenný a ramenný, kĺby nohy a nožná klenba). Je vhodné pre všetkých od 5 do 100 rokov.

SM systém je založený na zisteniach, že väčšinu bolestí chrbta spôsobuje nerovnováha svalov spôsobená predovšetkým nesprávnym držaním tela.

Každý človek sa rodí so schopnosťou tzv. špirálovej stabilizácie tela pri pohybe. To znamená, že pri pohybe sa naše svaly reťazia - nadväzujú jeden na druhý tak, že vytvoria okolo tela špirálu. Tá pôsobí ako pevný korzet, ktorý nás chráni pred pádmi a úrazmi. Hlavnou úlohou tohto svalového korzetu je trakcia chrbtice. Keď nás pevný svalový korzet obopne a stlačí, "narastieme" a naša chrbtica sa natiahne.

Nesprávne držanie tela spôsobuje disharmóniu vo svaloch. Na jednej strane sú svaly skrátené a na druhej oslabené a nedokážu medzi sebou správne fungovať a zapájať sa vtedy , keď treba zastabilizovať jednotlivé segmenty v správnej polohe pri pohybe.

SM systém je súbor účinných cvikov pre stabilizáciu a mobilizáciu chrbtice.

Nakoľko najčastejším pohybom, ktorému sa človek denne venuje, je chôdza, základná zostava cvikov SM systém bola vyvinutá tak, aby každého človeka naučila správnemu koordinovanovanému pohybu v každodennej bežnej činnosti.

SM systém obsahuje 11 základných cvikov, ktoré sa ďalej rozširujú o rôzne modifikácie - špeciálne cvičenia pre tehotné ženy, zostava pre tenisových hráčov, rehabilitáciu pri skolióze a iné.

SM systém sa z Českej republike postupne rozšíril do zahraničia.

SM systém je komplexný liečebný telocvik, ktorý odstraňuje príčinu poškodenia platničiek. Navracia človeku schopnosť špirálovej stabilizácie tela pri pohybe, rovnováhu vo svaloch a správne držanie tela. To umožňuje človeku opäť regenerovať svoju chrbticu pri každom kroku.
Úspešnosť SM systému pri dodržiavaní cvičebného režimu je 95%-ná. Ak ani po troch mesiacoch intenzívneho cvičenia pod odborným dohľadom nepríde k zlepšeniu zdravotného stavu pacienta, operácia je nevyhnutná.

Pre koho je SM systém určený ?

SM systém je určený pre každého jedinca - deti od 5 rokov, dospelí i starší ľudia, ktorí majú záujem o zdravý telesný vývoj, prevenciu proti vzniku bolestí chrbta, prípadne trpia problémami s chrbticou. Cvičenia sú vhodné aj počas tehotenstva v snahe obmedziť riziká pri pôrode. Taktiež sú cvičebné metódy SM systému vhodné pre tých, ktorým nepomohli štandardné fyzioterapie a ich problémy pretrvávajú. SM systém s obľubou využívajú vrcholí športovci počas kondičnej prípravy a rehabilitácie. 

Účinná pomoc cvičenia pre ľudí trpiacimi:

  • problémy s chrbticou často krát prameniace v životnom štýle, zamestnaní a návykoch
  • poruchy držania tela - deti počas vývoja, zranenia, nesprávne sedenie
  • hernia disku, skolióza, spinálna stenóza - vážnejšie diagnózy
  • stuhnuté svaly krku - podceňovaný stav, ktorý môže priniesť ďalšie problémy
  • bolesť v oblasti lopatiek - častá bolesť hlavne ľudí v strednom veku
  • ochabovanie svalstva chrbta - typické pre kancelárske profesie a sedavé zamestnania
  • extrémne namáhané svalstvo - manuálne profesie, dvíhanie ťažších predmetov, športovci

Čo je potrebné pre cvičenie ?

SM systém ma obrovskú výhodu v tom, že ho môžeme praktizovať doma, vo fitku i počas dovolenky. Ďalšou výhodou je cenová dostupnosť cvičebných pomôcok.   

10.11.2019

Autor

Mgr. Andrea Chrenková

Diplomovaný rehabilitačný pracovník s viac ako 30-ročnými skúsenosti v obore fyzioterapia a rehabilitácia. 

Chcem sa naučiť SM systém

Čo je SM systém ?

SM systém predstavuje systematické cvičenia zamerané na pohybový aparát človeka; predovšetkým chrbticu. Spája rehabilitačnú liečbu s prevenciou, regeneráciou a kondičným tréningom v jednotnom metodickom postupe.


10.11.2019

Čo je rehabilitácia ?

Pod slovom rehabilitácia nebudeme písať o klasickej definícii, ktorú nájdete kdekoľvek na internete. Viete si vysvetliť, čo sa pod pojmom rehabilitácia skrýva ? Učili vás niekedy, čo v nej môžete nájsť pre seba ?


10.12.2019